Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hodnocení různých sportovních rekordů a výkonů, případně soutěží o prvenství v různých technických, vědeckých či společenských disciplínách je poměrně jednoduché. Stačí k tomu několik svědků, komise rozhodčích a všeobecně uznávaná hodnotící kritéria. U "rekordů" z oblasti zločinu je to však často velmi problematické, neboť neexistují žádné přesně definované kategorie "disciplín" a "soutěžících". Navíc chybí nejen objektivní srovnávací metody, ale i přehled o soudních rozhodnutích v desítkách milionů trestných činů spáchaných v letech 1918-1998. Drtivá většina "rekordů" však vznikla v důsledku nárustu zločinnosti po roce 1989. Zveřejněné "rekordy" a kuriozity jsou jen ukázkou rozsáhlejší části.

Krádeže a podvody

 

Největší krádež arašídů

Koncem června 1997 v Mostkovicích na Prostějovsku dosud neznámý pachatel sedl za volant nezajištěného kamionu a odjel s téměř 3.000 krabicemi solených arašídů. Okradený majitel si ohodnotil škodu arašídů na 2,2 milion korun. O 200.000,- Kč méně si pak ohodnotil cenu ojetého kamionu.
 

Největší krádež vajec

Do jednoho cukrářství v Ostravě - Vítkovicích se koncem dubna 1997 vloupala 32letá žena se svým společníkem a z mrazícího boxu odcizila 8.000 vajec v celkové ceně 16.000, - Kč. Z ukradených vajec se policistům podařilo "vypátrat" pouze 179 kusů.

Největší podvod s kmínem

24letý podnikatel z okresu Uherské Hradiště odebral na padělané doklady od firmy v Nových Dvorech na Kutnohorsku celkem 69 tun kmínu v celkové hodnotě 4,000.000,- Kč. Podvod odbjasnila policie v srpnu 1997.

Největší podvod s řepkou

Řepku v množství 174,98 tuny podvodně odebral od Zemědělského družstva Manětín 31letý muž z Plzeňska a způsobil tak škodu ve výši 934 000 korun. Ve své obhajobě muž s vysokoškolským diplomem uvedl, že je chudý jak kostelní myš a musí ho živit manželka.

Největší krádež máku

Mák o celkové váze 3250 kg uložený v 65 pytlích se "ztratil" jedné firmě zrušeného cukrovaru v Kvasicích u Kroměříže v březnu 2001. Zloděj k máku "přihodil" ještě 8 pytlů travního semene.

Největší krádež žvýkaček

Náklad žvýkaček i s kamionem značky DAF byl v únoru 2000 odcizen na odpočívadle dálnice D1 u Domašova. Zloději stačilo "pár minut", které řidič nevěnoval svému vozu. Celková škoda byla vyčíslena na 8 000 000 Kč.

Nejdražší oběd

O koženou tašku s doklady a 750.000,- Kč přišel v pondělí 16.6.1997 během oběda v jídelně řeznictví v Praze 2 54letý muž z Prahy 2. Podle tisku ke krádeži došlo v době, kdy se muž "plně věnoval jídlu"...

Nejdražší večeře

Předposlednímu federálnímu premiérovi a poradci prezidenta Václava Havla JUDr. Mariánu Čalfovi byl během večeře v restauraci ukraden kufřík s pštrosí kůže za 60.000,- Kč, ve kterém bylo 40 akcií IC banky v hodnotě 40,000.000,- Kč. Zda-li se v době krádeže také "plně věnoval jídlu" však není známo...


 

Největší podvod s hokejkami

Tisíc hokejek za bezmála 320 tisíc odvezl z podniku Sport v Horažďovicích na Klatovsku neznámý podvodník. Úředníkům muž sice předložil objednávku i výpis z účtu, který zněl na jméno podnikatele z Moravského Berouna. Šlo ovšem o padělky. Odcizenými hokejkami by mohlo v jeden okamžik hrát 50 hokejových mužstev.

Největší krádež bot

Celkem 20.506 páru obuvi v hodnotě 4,500.000,- Kč bylo odcizeno ze skladu firmy EURO Trade - CS na bývalém letišti v Plzni na Borech. Boty byly uloženy ve skladu, ve kterém byla kdysi vojenská jídelna. Pokud by odcizené boty byly ve všech potřebných velikostech, mohli by být obuti všichni obyvatelé Jičína a několika vesnic v okolí, včetně batolat. Případ je o to pikantnější, že zboží bylo uloženo ve skladu pod celní uzávěrou, neboť firma, založená německým manželským párem dluží státu na daních více než 3,000.000,- Kč a boty byly z moci úřední obstaveny.

Největší hmotnost odcizených věcí

Rekordmanem v hmotnosti odcizené věci je bezesporu vlakvedoucí z lokomotivního depa v Havlíčkově Brodě, který v roce 1995 odcizil tři parní lokomotivy a prodal je pražskému Kovošrotu za částku 809 127 Kč. Lokomotivy připojil k elektrické lokomotivě a bez povolení projel trať až do Prahy, přičemž měl být - podle drážních instrukcí - v každé stanici zastaven. Trestní stíhání bylo pro nedostatek důkazů zastaveno... Předmětem zájmů zlodějů je i další majetek drah. Plných tři a půl kilometru kolejnic bylo ukradeno na trati Litvínov-Jiřetín. Na "ztrátu" kolejnic upozornil inspekci drah pozorný občan...

Největší krádež pneumatik

Neuvěřitelné je i množství věcí, které se podaří zlodějům odcizit. Celkem 4849 kusů pneumatik k nákladním, zemědělským a stavebním strojům bylo během prosince 1998 ukradeno z areálu a. s. Mitas v Praze 10. Škoda byla firmou vyčíslena na 15 633 397 Kč. Ukradenými pneumatikami by přitom mohlo být kompletně "obuto" 965 nákladních aut, zemědělských a stavebních strojů, včetně rezerv ...

Největší krádež toaletního papíru

Přesně 720 ruliček toaletního papíru ukradl 12. února 2001 neznámý zloděj ze železničního vagónu v Novém Městě nad Metují. Pokud by zloděj pro "osobní potřebu" vypotřeboval 2 ruličky týdně, ukradené množství by mu vystačilo na bezmála sedm let denodenního používání ...

Nejvíce odcizených věcí v obchodním domě

Neuvěřitelných 98 kusů různého zboží poschovával na svém těle 30letý muž z Jihlavy a chtěl je bez zaplacení pronést přes pokladnu obchodního domu Kaufland. Učinil tak přesto, že tentýž jeho pokus o krádež krátce předtím řešila jihlavská přestupková komise.