Jdi na obsah Jdi na menu
 


V tomto roce hodlá kanadská vláda povolit zabití až 350.000 mláďat, tedy každého třetího narozeného tuleně.

Kanada provedla genocidu tuleních mláďat.

A tak se na ledových krách brutální lov znovu rozbíhá naplno (před dvaceti lety byl zakázán). Kam člověk dohlédne, je vidět statné muže vybavené holemi, kteří hledají mladé tuleně.

Jednou, dvěma ranami do hlavy jim rozbijí lebku a často zanechají zvíře zmítat se v křečích. Pak dotáhnou bezvládné tělo do lodi, nebo z něj stáhnou kůži na místě.

Masakry, které byly považovány za věc minulosti, se vrátily. Většině zabitých tuleňů přitom není ani měsíc, s tím, že "v tomto věku jsou tuleni ještě závislí na mateřském mléce a neumějí plavat, takže nemohou lovcům uniknout".

H i s t o r i e

V 70. letech šokovali ochránci zvířat svět drastickými záběry kanadských lovců při ubíjení bělostných tuleních mláďátek holemi a při následném stahování obětí z kůže. Kampaň, která zahrnovala i fotografie Brigitte Bardotové objímající tulení mládě, dosáhla uzavření amerických a evropských trhů a výrazného omezení lovu.

Spojené státy v roce 1972 zakázaly dovoz všech výrobků z tuleňů a západoevropské státy v roce 1983 zastavily import bílých kožešin čerstvě narozených tuleních mláďat. V roce 1985 počet ulovených tuleňů grónských klesl na 15.000. Úplný zákaz lovu ale platil jen osm let, do roku 1995.

V současnosti kanadská vláda zakazuje zabíjení tuleních mláďat mladších 12 dnů. Povolen je ovšem lov těch, která již shodila první bílou kožešinu a vyměnila ji za stříbrnou s černými skvrnami, k čemuž dochází asi ve věku tří týdnů.


AKTUALIZACE

Kanadský ministr přírodních zdrojů John Efford o víkendu lov obhajoval. Podle něj je humánnější než kdykoli předtím a navíc nezbytný - rostoucí populace tuleňů totiž decimuje rybí zásoby, vysvětlil ministr.

(Pan ministr je lhář, protože rybí populaci nedecimují tuleni, ale intenzivní komerční lov. Tuleni i tresky spolu v harmonii žijí už milióny let.)

Vláda povolila ulovit milion tuleňů během tří let, tedy téměř pětinu zvířat, která podle oficiálních odhadů obývají severní Atlantik. Veřejné mínění uklidnilo, že zároveň zpřísnila podmínky lovu. Většina zvířat by tak měla být zastřelena, ne ubita.

Ochránci práv zvířat ale upozorňují, že lovci nařízení ignorují. "Na vlastní oči jsme viděli a nafilmovali, jak tuleně stahují zaživa. Tahali je po ledě na lodních hácích, dokud neztratili vědomí. Viděli jsme hromady mrtvých a umírajících tuleňů, bylo to opravdu strašné." pro kanadskou vládu bude obtížné najít přesvědčivý argument, který by mohl konkurovat obrázkům umírajících tuleňů.

Tuleni se v únoru stahují do teplejších oblastí, kde přivádějí na svět mláďata. Ta se rodí s bílou srstí, typickou stříbrnou barvu získává až po dvanácti dnech. Mláďata jsou snadným cílem lovců, protože ještě neumějí plavat.


Kanadská jatka

Jatka tuleňů po kanadsku. V odlehlých vodách kolem Newfounlandu dnes začínají jatka, která tato moře nezažila za posledních padesát let. Do zítřejšího večera přijde o život 140 tisíc tuleňů včetně mláďat. Zbývajících 210 tisíc dobijí rybáři v následujících dnech.

Kanadská vláda vydala tyto drakonické kvóty, protože (a) kůže jde opět do módy a profit je přednější než nějací hloupí tuleni. A (b) tuleni se prý přemnožili a pojídají příliš mnoho tresek, které tím pádem nemohou být drancovány pány tvorstva.

Nepomohly protesty organizací zabývajících se ochranou zvířat. Tuleni jsou naším majetkem a nikdo nám do toho nebude kecat, je symbolická odpověď vlády.

Zabíjení se často provádí nesmírně sadisticky. Tuleni jsou vytaženi na led a probodáváni dřevěnými kyji nebo prostě umláceni palicemi (aby se nepoškodil kožich).

Je s podivem, jak pozdě, vlastně až v den jatek, tuto zprávu oznámili. Že by náhoda?

Navzdory kritice vláda povolila vybít 350 tisíc tuleňů - (nejvíce za 50 let)


Nástroje určené pro vraždění tuleňů a jejich použití v praxi:

Nástroje určené pro vraždění tuleňů a jejich použití v praxi. Nástroje určené pro vraždění tuleňů a jejich použití v praxi.
Nástroje určené pro vraždění tuleňů a jejich použití v praxi. Nástroje určené pro vraždění tuleňů a jejich použití v praxi.